Recliners
-
Scranto 6650225 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)Craving a simple spot to relax and recharge? This recliner encourages you to take a break from the everyday grind. Its contemporary bustle back and versatile hue bring stylishly soft comfort to a seating area. And when you’re ready to recline, the simple pull tab motion has you kicking back in no time.
$469.95
$799.95
Save $330.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Scranto |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Brindle |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Gentle rocking motion • Arm height: 27" • Fully reclined length: 67" • Distance between recliner and wall: 12" • Footrest height: 21" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 17 inch(es) / 43.18 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 37 inch(es) / 93.98 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 86 lb(s) / 39.01 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Height | 32 inch(es) / 81.28 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 89 lb(s) / 40.37 kg |
| Volume | 24.32 cu. ft. / 0.69 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052847918 |
-
This sofa sleeper feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it + More
-
$4,989.95
Save $2,080.00
$2,909.95
Modmax 92102S11 8 pc Sectional with Storage Consoles
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this loveseat invites you to say hello to + More
-
Fresh yet classic. That’s the beauty of this oversized chair. Dressy and also soft to the touch, its organic + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this ottoman's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Experience the perfect blend of well-appointed comfort and stylish design with this swivel accent chair. Its + More
-
$2,289.95
Save $960.00
$1,329.95
Trinell W446W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
